Analiza Ditore

13.01.2021

Lajmet kryesore

Evropë

Ka pasur shumë zhvillime domethënëse në Eurozonë. Në Gjermani, Kancelarja Angela Merkel tregoi se masat drastike të karantinës mund të zgjaten për 10 javë nëse autoritetet nuk arrijnë të përmbajnë shpërthimin në rritje të Koronavirusit dhe kjo mund të ndodhë në një takim në 25 Janar. Gjithashtu, Ministri gjerman i Financave Olaf Scholz tha se askush nuk do ta dinte kur do të mbaronte pandemia, se kufizimet aktuale nuk kishin ndonjë ndikim të rëndë në ekonomi dhe se ata kanë fuqinë e zjarrit në rast se nevojitet lëshimi i mbështetjes financiare. Ndërkohë, vendet anëtare të BE kërkuan që Irani të braktisë hapin e tij të pasurimit të uraniumit dhe të shpëtojë marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, ndërsa Presidentja e Komisionit të BE Ursula von der Leyen njoftoi se AstraZeneca & Oxford Vaksina kishin aplikuar në Agjencinë Evropiane të Barnave (EMA).

Nga ana tjetër, anëtarja e bordit të Bankës Qendrore Evropiane (BQE) Isabel Schnabel paralajmëroi se inflacioni është në nivele shumë të ulëta për shkak të pandemisë dhe se ata presin që inflacioni të rritet në 2021, por kjo nuk do të jetë në nivele të larta, ndërsa BQE duhet mos nxitoni për të rritur normat. Për më tepër, Ministri Francez i Financave Bruno Le Maire tha se mund të ketë një rimëkëmbje të konsiderueshme ekonomike në gjysmën e dytë të 2021.

SH.B.A

Për shkak të ngjarjeve politike në Shtetet e Bashkuara, seanca në Dhomën e Përfaqësuesve të Sh.B.A ishte kritike për fajësimin e Presidentit Donald Trump. Ndërsa Komiteti i Rregullave të Dhomës së Përfaqësuesve vendosi parametrat për diskutim dhe votim mbi propozimin e fajësimit, Zëvendës Presidenti i SHBA Mike Pence i komunikoi Kryetarit të Dhomës Nancy Pelosi se ai nuk do të merrte asnjë hap për të fajësuar Trump. Nga ana tjetër, Trump tha se ai kurrë nuk donte dhunë dhe procesi i tij i fajësimit shkaktoi zemërim të madh. Nga ana tjetër, sekretari amerikan i shëndetësisë Alex Azar tha se ata po konsiderojnë lëshimin e shpërndarjes së vaksinës koronavirus dhe se shtetet do të bëjnë thirrje për të vaksinuar të gjithë amerikanët mbi moshën 65 vjeç, ndërsa një deklaratë nga prodhuesi amerikan i vaksinave Moderna tha se vaksina e tyre kundër koronavirusit siguron imunitet për të paktën një vit.

Përveç kësaj, deklarata të rëndësishme erdhën nga Fed. Presidenti i Fed i Cleveland Loretta Mester tha se politikat monetare dhe fiskale po ndihmojnë rimëkëmbjen e ekonomisë dhe këto politika mund të vazhdojnë për një kohë të gjatë për të kufizuar dëmin e qëndrueshëm të shpërthimit të Koronavirusit. Për më tepër, Presidenti i Fed i Kansas City Esther George tha se nëse inflacioni shkon mbi 2 përqind, Fed nuk do të reagojë në nivelin e papunësisë afatshkurtër dhe se treguesi për Bankën është 3.5 përqind. Presidenti i Fed i Boston Eric Rosengren deklaroi se blerjet e aseteve të Fed do të vazhdojnë derisa ekonomia të jetë më e fortë dhe se ai pret një rimëkëmbje të fortë në ekonominë amerikane në gjysmën e dytë të vitit 2021. Duke parë kalendarin makroekonomik, sipas të dhënave të lëshuara nga Departamenti Amerikan e Punës, rezultati i mundësive të punës dhe sondazhit të qarkullimit të punës (JOLTS) ishte 6.52 milion në nëntor.

Britania e Madhe

Në tregjet britanike, komentet nga një zëdhënës i Kryeministrit Britanik Boris Johnson mbi shërbimet financiare me BE, të cilat nuk janë zgjidhur në bisedimet tregtare Brexit, kanë dalë në plan të parë. Bisedimet me BE mbi shërbimet financiare filluan këtë javë dhe një memorandum mirëkuptimi mbi këtë çështje është vendosur të nënshkruhet deri në Mars, tha zëdhënësi. Ndërkohë, Ministri i Jashtëm Britanik Dominic Raab tha se ata ishin të shqetësuar për akuzat për punë të detyruar të njerëzve në rajonin e Xinjiang, ndërsa rregullat e reja do të futeshin për hyrjen e mallrave nga ai rajon në vend.

Nga ana tjetër, Kryetari i Bankës së Anglisë (BoE) Andrew Bailey tha se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të tkurret disi në TM4 2020 në rastin më të mirë, dhe ndërsa ekonomia ishte në një periudhë të vështirë, rimëkëmbja do të ishte më vonë sesa ishte parashikuar dhe ata prisnin rritje nën parashikimet në TM1 2021. Për më tepër, Ben Broadbent, Nënkryetar i Bordit të Politikës Monetare të BoE, tha se shpërthimi i Coronavirus në MB mund të ketë një ndikim në inflacionin në planin afatgjatë, duke krijuar më pak inflacion sesa pritej për afat të shkurtër.

Azia

Në sesionin aziatik, lajmet e Kinës dhe Japonisë ishin në radarin e tregjeve. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian tha se Australia duhet t'i përmbahet parimeve të tregut të lirë, ndërsa Britania mohoi akuzat kundër rajonit të Xinjiang. Lijian gjithashtu vuri në dukje se Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo përhap një virus politik në Kinë dhe se këto nisma duhet të bllokohen. Nga ana tjetër, kryeministri japonez Yoshihide Suga tha se ata mund të zgjerojnë fushën e gjendjes së jashtëzakonshme të vendosur në Tokio dhe 3 shtete përreth për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ndërsa një zëdhënës i qeverisë tha se për disa rajone, ata duhet të përgjigjen shpejt

Në Turqi, fjalimi i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan përpara ambasadorëve të BE ishte i rëndësishëm. Erdogan tha se ata janë të gatshëm të vendosin marrëdhëniet me BE në rrugën e duhur dhe presin të njëjtin qëndrim nga BE, duke thënë se pasiguria brenda BE mund të zgjidhet nga Turqia duke u bërë anëtare. Nga ana tjetër, Ministri i Jashtëm Mevlut Çavusoglu tha se Turqia është e përkushtuar ndaj reformave dhe e sheh të ardhmen e saj në Evropë.


Indicators

MSCI iShared ETF’s

Msciisharedetfs
MSCI iShared ETF’sDownload Image

Treguesit MSCI ETF janë një masë e performancës së tregut të aksioneve për një rajon të veçantë. Investimet në stock market, ndjekin riskun dhe përfitimet e ETF para se të ndërmarrin veprime kundër rajonit që do të investohet.


Indeksi amerikan

USIndex

Rimëkëmbja e dollarit për shkak të përfundimit të pasigurisë së zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara nuk ka qenë afatgjatë. Sidoqoftë, linja e tifozëve Fibonacci 50.0 për qind nuk është prishur dhe sjellja e rimëkëmbjes nuk mund të japë një tregues të forcimit të indeksit të dollarit. Efekti i presionit aktual në rënie mund të çojë indeksin nën 89.60, dhe nivelet e mbështetjes 89.30 dhe 89.00 mund të jenë synimet tona. Në kushtet e fillimit të një kursi në rritje në indeks, niveli 96,50 i treguar nga linja e tifozëve mbi 90,20 luan një rol kryesor.

Suporti89.6089.3089.00
Rezistenca90.2090.5090.80

Palët valutore

EURUSD

Çmimi i euros është nën presion ndërsa fluksi i lajmeve reflektohet në tregjet se kufizimet e koronavirusit mund të shtrihen në Gjermani, ekonomia lokomotive e Evropës. Nëse çifti, i cili teknikisht i dha fund trendit të tij pozitiv dhe sinjalizoi drejt rënies, mund të thyejë mbështetjen 1.2180 dhe të vazhdojë të bjerë në mbështetje 1.2150 dhe 1.2120. Rikuperimi i çiftit nuk duket i mundur të fillojë nëse kanali i vogël zbritës nuk tejkalohet me nivelin 1.2240.

Suporti1.21801.21501.2120
Rezistenca1.22401.22701.2300

GBPUSD

Në kontekstin e karantinës kombëtare të njoftuar në Mbretërinë e Bashkuar, Kryetari i BoE Bailey theksoi se prirja në rënie e aktivitetit ekonomik ishte më e vogël se vala e parë, duke hapur rrugën për një fitim në vlerë të aktiveve të sprovuara. Në këtë drejtim, çifti, i cili përfundoi trendin e ndërmjetëm zbritës, mund të provojë gjithashtu rezistencën 1.3800 mbi 1.3760, në rast se mund të lëvizë çmimet e saj mbi 1.3720. Mbështetësit 1.3640 dhe 1.3600 mund të ndiqen për tërheqjet e mundshme që mund të ndodhin në çift.

Suporti1.36401.36001.3560
Rezistenca1.37201.37601.3800

USDJPY

Pas një çmimi pozitiv, të cilin e shfaqi relativisht me vendosmëri, ne pamë që çifti u përball me realizime fitimi. Sidoqoftë, nëse çifti thyen mbështetjen prej 103.30 dhe i kthen fitimet e saj duke u ulur nën trendin e ngritjes së vogël, ne do të ndjekim mbështetjen e 103.00. Për lëvizjet e mundshme lart të çiftit, në anën tjetër, rezistencat 103.90 dhe 104.20 do të jenë në radarin tonë.

Suporti103.30103.00102.70
Rezistenca103.90104.20104.50

Mallrat

XAUUSD

Ari ka qenë nën presion me normat e interesit 10-vjeçare të SH.B.A. dukshëm më të larta pas 11 muajsh dhe po kërkon një rikuperim të moderuar. Sidoqoftë, për sa kohë që mbylljet janë nën 1874, e cila është mesatarja eksponenciale lëvizëse e 50-periudhës, lëvizja në rënie mund të vazhdojë. Në përputhje me modelin e dyfishtë të lartë, ai mund të thellohet në nivelet 1842 dhe 1826 dhe të thyejë vijën e trendit në ngjitje. Në këtë rast, ai mund të thellohet më tej në 1808.

Suporti184218261808
Rezistenca187418901908

USOIL

Tregjet globale janë të dominuara nga optimizmi relativ, ndërsa pritjet që kërkesa do të rritet, përveç lajmeve për ndërprerjet e prodhimit në Vitin e Ri, janë duke furnizuar me naftë bruto. Në këtë kontekst, malli që vazhdon të rritet në kanalin e çmimit të vogël mund të provojë gjithashtu rezistencën 55.00, në rast se mund të tejkalojë rezistencën 54.40 mbi fuqishëm. Ne nuk do të presim që të fillojë një lëvizje retracement, nëse vija kufitare e poshtme e kanalit në fjalë, e cila shënon mbështetjen 53,20, nuk prishet.

Suporti53.2052.6052.00
Rezistenca54.4055.0055.60

XAGUSD

Argjendi, i cili u zhvlerësua ndjeshëm me rënien e kërkesës së strehimit të sigurt në tregjet globale, u përball me rezistencë të fortë në mesataren e ponderuar të periudhës 200-vjeçare në përpjekjet e rimëkëmbjes. Nëse malli, i cili ne presim të mbetet nën presionin e shitjes për sa kohë që çmimi i tij është nën nivelin mesatar të lëvizjes prej 25.80, merr nën mbështetjen prej 25.30, ai ndoshta do të përshpejtojë humbjet e tij në mbështetje prej 25.00 dhe 24.70. Rezistencat 26.10 dhe 26.40 mund të monitorohen për sulme të mundshme që malli mund të kryejë në këtë nivel.

Suporti25.3025.0024.70
Rezistenca25.8026.1026.40

Treguesit

DAX30

Lajmet se kufizimet kundër koronavirusit do të shtrihen në ekonominë më të madhe të Eurozonës ushtrojnë një presion në rënie ndaj DAX30. Sidoqoftë, çmimi pozitiv në tregjet globale të aksioneve është gjithashtu efektiv në indeks. Ne presim që ajo të vazhdojë të rritet për sa kohë që qëndron mbi kanalin e ngritjes së vogël. Dhe në rast se mund të tejkalojë 14 080, synimet tona do të jenë nivelet 14 200 dhe 14 340. Mund të ndiqen mbështetjet 13 820 dhe 13 700, në rast se indeksi ulet në zonën poshtë kanalit.

Suporti13 82013 70013 560
Rezistenca14 08014 20014 340

SP500

Pritjet që demokratët do të hapin një paketë stimuluese të gjerë kundër efekteve ekonomike të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin SP500. Teknikisht, indeksi ruan dëshirën e tij për tu rritur ndërsa vazhdon të lëvizë mbi vijën e trendit Fibonacci 61.8. Nëse teston 3 833, e cila është më e larta e të gjitha kohërave, ne do të synojmë nivelin 3 854. Në rënie të mundshme poshtë vijës së trendt në fjalë, lëvizja e përmirësimit mund të thellohet në mbështetëset 3 791 dhe 3 770.

Suporti3 7913 7703 748
Rezistenca3 8333 8543 876

Cryptos

BTCUSD

BTCUSD qëndroi në trendin rritës të vogël ndërsa zbriti ndjeshëm. Pas kësaj, Bitcoin tregoi lëvizje pozitive dhe mund të synojë nivelet e rezistences 35 800 dhe 37 200, pasi të ketë kaluar 34 400. Në rast të lëvizjeve të mundshme në rënie, në anën tjetër, 31 600 dhe 30 200 nivele mbështetëse do të jenë në radarin tonë.

Suporti31 60030 20028 800
Rezistenca34 40035 80037 200

LLOGARI DEMO FALAS

Praktikoni pa rrezik me paratë virtuale
Urime. Aplikimi juaj ështe marrë
Gabim, provoni përseri. Aplikimi juaj nuk është marrë.