Analiza Ditore

15.01.2021

Lajmet kryesore

Evropë

Procesverbalet e takimit të politikës monetare të dhjetorit të Bankës Qendrore Evropiane (BQE) ishin të rëndësishme për tregjet. Sipas procesverbalit, kishte shqetësim në lidhje me efektet e euros në inflacionin, ndikimi i uljeve të normave të interesit mund të ishte negativ, dhe prot e Programit Pandemik të Blerjes Emergjente (PEPP) ishin më të mëdha se të këqijat e saj. Në Gjermani, Kancelarja Angela Merkel tha se ajo dëshiron që takimi me udhëheqësit e rajonit në 25 Janar të jetë më i hershëm dhe masat më të ashpra duhet të diskutohen. Nga ana tjetër, kryeministri francez Jean Cartex njoftoi një shtetrrethim, i cili do të zbatohet që nga 18: 00 pasdite. Të shtunën, për të parandaluar përhapjen e variantit koronavirus në vend.

Përveç kësaj, Ministri Francez i Financave Bruno Le Maire tha se ai do të ulej me administratën e Biden për të zgjidhur sanksionet midis Shteteve të Bashkuara dhe Francës, si dhe për të zgjidhur çështjen e borxhit publik pas krizës së epidemisë. Përveç kësaj, pasi Matteo Renzi, udhëheqësi i Italia Viva, partia më e vogël nga 5 partitë e koalicionit që përbëjnë qeverinë në Itali, njoftoi tërheqjen e tij nga qeveria, Kryeministri Giuseppe Conte thuhet se do të takohet me partitë e opozitës që duan të marrin pjesë në Qeveria. Duke parë agjendën makroekonomike, sipas të dhënave paraprake të botuara nga Destatis, Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) në Gjermani në TM4 u njoftua si 8.5 përqind, mbi pritjet e tregut prej 8.2 përqind, krahasuar me tremujorin e mëparshëm, ndërsa ra 5.0 përqind vit -përmbushja e pritjeve gjatë vitit prej minus 5.1 përqind.

SH.B.A

Në tregjet amerikane, paketa stimuluese e shpallur nga Presidenti i zgjedhur Joe Biden ishte zhvillimi më i rëndësishëm në rendin e ditës. Biden njoftoi se shtetasve amerikanë do t'u jepet një çek pagese direkte prej 1,400 dollarësh ndërsa ofron një paketë gjigande 1,9 trilionë dollarë për të luftuar virusin koronavirus dhe për t'iu kundërvënë krizës ekonomike. Ndërkohë, Presidenti i SHBA Donald Trump, pranë ditëve të tij të fundit në detyrë, ka ndërmarrë hapa për të forcuar urdhrin ekzekutiv që vendos sanksione ndaj kompanive të lidhura me ushtrinë kineze. Sipas dekretit të sapo nënshkruar, kompanitë kineze që janë në listën e sanksioneve urdhërohen të heqin letrat me vlerë në duart e tyre deri në 11 nëntor 2021.

Përveç kësaj, Departamenti i Tregtisë i SHBA njoftoi listën e zezë të Korporatës Kombëtare të Naftës në Kinë të Kinës (CNOOC). Përveç kësaj, Presidenti i Fed, Jerome Powell tha se ata nuk do të rrisin normat e interesit nëse nuk ka probleme me inflacionin dhe nuk ka kohë për të diskutuar ndryshimet në blerjet e bonove, ndërsa Presidenti i Fed i Boston Eric Rosengren tha se Fed do të vazhdojë blerjet e saj të aseteve deri në një rikuperim të fortë. Duke parë kalendarin makroekonomik, sipas të dhënave të botuara nga Departamenti Amerikan i Punës çdo javë, aplikimet për përfitime të papunësisë arritën në 965 mijë, që ishte mbi pritjet e tregut prej 795 mijë. Gjithashtu, sipas Raportit të Tregut të Naftës të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC), prodhimi i naftës bruto të OPEC-ut në dhjetor ishte 25.36 milion fuçi, me 0.28 milion fuçi në ditë krahasuar me muajin e kaluar, ndërsa prodhimi global i naftës u rrit me 0.58 milion fuçi për ditë në 92.93 milion fuçi.

Britania e Madhe

Në Britani, deklaratat nga Kabineti i Kryeministrit Boris Johnson ishin në radarët e tregjeve. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi se farmacitë do të administrojnë vaksinën e koronavirusit, dhe miliona njerëz do të vaksinohen në më pak kohë, ndërsa Ministri i Shëndetësisë Matt Hancock tha se ato ofrojnë mundësi më të mira për njerëzit që duan të vaksinohen dhe ky vendim do të bëjë një ndryshim të madh në programin e shpërndarjes së vaksinave. Një zëdhënës i zyrës së Kryeministrit tha se Kabineti zhvilloi një takim mbi parandalimin e hyrjes së llojit të ri të virusit të zbuluar në Brazil dhe faza e dytë e programit të vaksinimit do të përqendrohej tek njerëzit me rrezik të lartë të koronavirusit.

Ndërkohë, Ministri i Mjedisit i Mbretërisë së Bashkuar George Eustice njoftoi se ai do të zhvillojë bisedime me zyrtarë Hollandezë, Francezë dhe Irlandezë mbi problemet e mundshme financiare që Skocia do të hasë për shkak të vonesave doganore me marrëveshjen tregtare Brexit. Për më tepër, Ministrja e Tregtisë në Mbretërinë e Bashkuar Liz Truss tha se ajo dëshironte të kishte një takim të hershëm mbi detyrimet doganore me Këshilltaren Kryesore të Tregtisë Katherina Tai, e cila do të shërbejë në administratën e re të SH.B.A.

Azia

Në sesionin aziatik, lajmet e Kinës dhe Japonisë ishin në krye. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian u kërkoi Shteteve të Bashkuara të respektojnë dispozitat e parimit Një Kinë dhe menjëherë të ndalojnë përdorimin e çështjes së Tajvanit për manipulim politik. Nga ana tjetër, një deklaratë nga zhvilluesi kinez i vaksinave Sinovac tha se 50.38 përqind e efektivitetit të marrë në studimet e Fazës-3 të kryera në Brazil ishte e ulët për shkak të faktit se ajo ishte kryer tek punonjësit e kujdesit shëndetësor me rrezik të lartë të infeksionit. Nga ana japoneze, ishte e rëndësishme që Kryeministri Yoshihide Suga të shpjegonte se Shoqata Mjekësore i kishte nxitur ata të konsideronin një emergjencë mbarëkombëtare dhe se kjo mundësi ishte në tryezën e Kabinetit.

Ndërkohë, Guvernatori i Bankës së Japonisë (BoJ) Harihuko Kuroda tha se Banka ishte e gatshme të jepte më shumë stimul nëse shpërthimi largon rimëkëmbjen e brishtë në ekonominë e Japonisë. Në Turqi, fillimi i përdorimit të vaksinës CoronaVac të Sinovac, i cili mori miratimin për përdorim, ishte kritik. Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca mori dozën e parë të vaksinës ditën e parë dhe tha se numri i punëtorëve të kujdesit shëndetësor të vaksinuar tejkaloi 100 mijë dhe ata kanë një infrastrukturë të fortë për programin e vaksinave. Përveç kësaj, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ndau se ata duan që të gjithë qytetarët të vaksinohen.


Indicators

MSCI iShared ETF’s

Msciisharedetfs
MSCI iShared ETF’sDownload Image

Treguesit MSCI ETF përdoren për matjen e performancës së një tregu aksionesh të vendosur brenda një rajoni të caktuar. Para se të ndërmarrni ndonjë veprim në lidhje me rajonin përkatës, fondet e investimeve në tregun e aksioneve ndjekin rendimentin e ETF dhe matjen e rrezikut.

Volatility Indices

Volatilityindices
Volatility IndicesDownload Image

VIX, i njohur gjithashtu si indeksi i frikës, llogaritet bazuar në diferencën midis çmimeve të blerjes dhe shitjes së kontratave të opsioneve, ku aksionet në indeksin S & P500 janë aktivet themelore. Nëse vlera e indeksit është nën 10 pikë, kjo do të thotë se ka optimizëm në tregjet dhe investitorët janë të etur për të marrë rreziqe, pesimizmi fillon të rritet pak edhe nëse konsiderohet si diapazoni normal kur është në intervalin prej 10 - 20. Kur VIX është në intervalin 20 - 30, kjo do të thotë që stresi në tregje ka filluar. Një rezultat prej mbi 30 do të thotë që dëshira e investitorëve për marrjen e rrezikut është nën presion dhe çmimet e aktiveve do të luhaten.


Indeksi amerikan

USIndex

Presioni në rritje në politikën amerikane bëri që dollari të ndalojë lëvizjen e tij të rimëkëmbjes. Sidoqoftë, nëse indeksi, i cili nuk mund të lëvizë çmimet e tij mbi nivelin 90,50 të treguar nga linja Fibonacci 50,0 për qind dhe tregon se sjellja e rimëkëmbjes mund të forcohet, bie nën nivelin 90,00 me efektin e presionit të vazhdueshëm në rënie, ai do të thellohet në 89,70 dhe pastaj 89,40 mbështetje.

Suporti90.0089.7089.40
Rezistenca90.5090.8091.10

Palët valutore

EURUSD

Kursi i dobët i fundit i euros ndaj dollarit u kontribua nga shifrat negative të rritjes të njoftuara për Gjermaninë, ekonominë më të madhe të Evropës. Teknikisht, çifti, i cili gjithashtu vazhdon lëvizjet e tij negative në një prirje të vogël zbritëse, mund të thyejë mbështetjen 1.2120 më poshtë, dhe pastaj të bjerë në mbështetjen 1.2090 dhe 1.2050. Rezistenca 1.2170 është kritike në përpjekjet e mundshme të rikuperimit të çiftit.

Suporti1.21201.20901.2050
Rezistenca1.21701.22001.2240

GBPUSD

Në përputhje me disa rikuperime të aseteve të sprovuara ndërsa Britania e Madhe rriti fushatën e saj të vaksinimit kundër koronavirusit, ne pamë që çifti u ngjit në 1.3700. Por çifti, i cili u përball me rezistencë të fortë në këtë nivel, mund të relaksohet dhe të rritet përsëri nga niveli 1.3580, i cili është vija e Fibonacci 50.0 për qind nën 1.3630. Dhe në lëvizjet e tij mbi 1.3700, ne do të ndjekim rezistencat 1.3760 dhe 1.3820.

Suporti1.36301.35801.3540
Rezistenca1.37001.37601.3820

USDJPY

Me rënien e kërkesës për pasuri të sigurta në tregjet globale, dyshja i dha fund lëvizjes së rimëkëmbjes pasi dollari humbi fuqinë. Teknikisht, çifti, i cili tenton të parashikojë negativë duke kufizuar lëvizjet e tij në rritje në trendin kryesor zbritës, mund të ulet në 103.60 mbështetje. Në këtë rast, ne do të ndjekim mbështetjet 103.35 dhe 103.10. Për sa i përket faktit se lëvizja e rikuperimit të çiftit mund të fitojë forcë, rezistenca 104.25 mbi 104.00 luan një rol vendimtar.

Suporti103.60103.35103.10
Rezistenca104.00104.25104.50

Mallrat

XAUUSD

Një rikuperim i pritjeve të inflacionit në SHBA dhe një premium në normat e interesit të bonove 10-vjeçare kanë zhvlerësuar arin. Me këtë humbje, metali i çmuar, i cili u vendos nën mesataren e ponderuar të periudhës 50-vjeçare, mund të thyejë vijën pozitive të trendit që tregon nivelin 1822 nën 1838 në përputhje me rrjedhën e tij të dobët. Pastaj, ai ndoshta do të përfundojë modelin e dyfishtë, të kthehet dhe të bjerë në nivelin 1806. Niveli 1884, i cili është vlera e mesatares së lëvizjes së ponderuar të periudhës 50 mbi 1868, mund të ndiqet në përpjekjet që malli mund të kryejë për t'u rikuperuar.

Suporti183818221806
Rezistenca186818841900

USOIL

Parashikimi i OPEC-ut për një rritje të kërkesës për naftë bruto në 2021 mbështeti çmimin e mallit vendas, të udhëhequr nga kontratat e ardhshme. Sidoqoftë, ari i zi që mban një dëshirë të fortë në kanalin e çmimeve të vogla mund të vazhdojë fitimet e tij në 54.50 dhe pastaj 55.00, në rast se mund të tejkalojë rezistencën 54.00. Në tranzicion të mundshëm të mallit poshtë kanalit, mbështetjet 52.60 dhe 52.00 nën 53.00 mund të jenë në rendin e ditës.

Suporti53.0052.6052.00
Rezistenca54.0054.5055.00

XAGUSD

Ndërsa oreksi i rrezikut në tregjet globale është i përzier, ne shohim argjendin që përpiqet të marrë humbjet e vlerës. Nëse malli qëndron mbi trendin e vogël zbritës, dëshira e rimëkëmbjes do të na çojë në nivelet e rezistencës 26.00 dhe 26.40. Në anën tjetër, mbështetësit 25,20 dhe 24,80 mund të monitorohen për lëvizjet e mundshme në rënie të mallit.

Suporti25.2024.8024.40
Rezistenca26.0026.4026.80

Treguesit

DAX30

Tregjet globale të aksioneve kishin një parashikim relativisht të përzier dhe indeksi DAX30 ra. Nëse indeksi mbetet nën trendin rritës, ai mund të thellohet në 13 850 dhe 13 780 mbështetje me presion të mëtejshëm mbi indeksin. Nga ana tjetër, 14 000 dhe 14 080 rezistenca mund të ndiqen në lëvizjen e mundshme të rimëkëmbjes së indeksit.

Suporti13 85013 78013 700
Rezistenca14 00014 08014 160

SP500

Për shkak të rritjes së presionit në politikën amerikane, indeksi SP500 tregon lëvizje horizontale afatshkurtra. Kjo lëvizje e indeksit, e cila gjithashtu mund të konsiderohet si një fazë e ruajtjes së fitimit, nuk mund të jetë afatgjatë pasi të përmbushë potencialin aktual rritës për sa kohë që ruan qëndrueshmërinë mbi linjën e trendit Fibonacci 61.8 përqind dhe mund të përparojë në 3 856 duke ndjekur rekordi i lartë prej 3 833 mbi nivelin 3 810. Çdo lehtësim i mundshëm i indeksit nën vijën e trendit në fjalë mund të çojë në një humbje të momentit, duke çuar në 3 764 dhe 3 740 mbështetje.

Suporti3 7643 7403 716
Rezistenca3 8103 8333 856

Cryptos

BTCUSD

Duke mbajtur linjën e trendit në ngjitje në tërheqjen e saj, kriptovaluta kryesore u kthye në fitime në vlerë me përgjigjet e marra. Në ditën e re të tregtimit, Bitcoin mund të synojë 41 200 dhe 42 600 nivele rezistence, në rast se mund të tejkalojë rezistencën 39 800 më lart, duke ruajtur lëvizjet pozitive. Nga ana tjetër, 37 000 dhe 35 600 nivele mbështetëse do të jenë në radarin tonë në lëvizjet e mundshme në rënie.

Suporti37 00035 60034 200
Rezistenca39 80041 20042 600

LLOGARI DEMO FALAS

Praktikoni pa rrezik me paratë virtuale
Urime. Aplikimi juaj ështe marrë
Gabim, provoni përseri. Aplikimi juaj nuk është marrë.