Ekonomski kalendar

Ekonomski kalendar

Latest economic events

Veliki Tržišni Događaji

Ekonomski kalendar se odnosi na planirane datume značajnih saopštenja ili događaja koji mogu uticati na kretanje kurseva valuta i tržište finansijskih proizvoda u cjelini. Ovi događaji često imaju značajan uticaj na finansijska tržišta i volatilnost valute.

Za mjesec maj, 2022.

Mon, May 2

09:55 (EUR) German Manufacturing PMI

actual 54.6 forecast 54.1 previous 56.9


Tue, May 3

06:30 (AUD) RBA Interest Rate Decision (May)

actual 0.35% forecast 0.25% previous 0.10%


Wed, May 4

16:30 (USD) Crude Oil Inventories

actual 1.302M forecast -1.167M previous 0.692M


Wed, May 4

20:00 (USD) Fed Interest Rate Decision

actual 1.00% forecast 1.00% previous 0.50%


Thu, May 5

13:00 (GBP) BoE Interest Rate Decision (May)

actual 1.00% forecast 1.00% previous 0.75%


Fri, May 6

14:30 (USD) Nonfarm Payrolls (Apr)

actual 428K forecast 400K previous 431K


Mon, May 9

14:30 (CAD) Building Permits (MoM) (Mar)

actual -9.3% forecast -8.0% previous 24.6%


Tue, May 10

11:00 (EUR) German ZEW Economic Sentiment (May)

actual -34.3% forecast -42.0 previous -41.0


Wed, May 11

14:30 (USD) Core CPI (MoM) (Apr)

actual 0.6% forecast 0.4% previous 0.3%


Thu, May 12

13:00 (USD) OPEC Monthly Report

forecast - previous -


Fri, May 13

00:30 (NZD) Business NZ PMI (Apr)

actual 51.2 previous 53.8


Mon, May 16

14:30 (CAD) Wholesale Sales (MoM) (Mar)

actual 0.3% forecast 0.3% previous -0.3%


Tue, May 17

14:30 (USD) Core Retail Sales (MoM) (Apr)

forecast 1.0% previous 1.1%


Wed, May 18

08:00 (GBP) CPI (YoY) (Apr)

previous 7.0%


Thu, May 19

03:30 (AUD) Employment Change (Apr)

forecast 40.0K previous 17.9K


Fri, May 20

08:00 (GBP) Retail Sales (MoM) (Apr)

forecast -0.3% previous -1.4%


Mon, May 23

10:00 (EUR) German Ifo Business Climate Index (May)

forecast 89.1 previous 91.8


Tue, May 24

09:30 (EUR) German Manufactoring PMI (May)

forecast 54.5 previous 54.6


Wed, May 25 - Holiday

All Day Sweeden - Ascension Day - Early close at 13.00


Thu, May 26 - Holiday

All Day Switzerland - Ascension Day


Fri, May 27 - Holiday

All Day Denmark - Market Holiday


Mon, May 30 - Holiday

All Day United States - Memorial Day


Još uvijek nemate nalog?

Započnite ovdje.

Kreirajte nalog

Šta pokazuje ekonomski kalendar? 

Sve informacije u ekonomskom kalendaru su dobro organizovane i pružaju pregled važnih ekonomskih događaja, vijesti i najava koji utiču na određeno sredstvo trgovanja ili globalno tržište u cjelini. BDP i kamate samo su neke od metrika koje su predstavljene u ekonomskom kalendaru.

Kako tumačiti ekonomski kalendar? 

Ekonomski kalendar koji imamo nudi kratak opis svakog događaja i njegove „stvarne“, „prognozne“ i „prethodne“ vrijednosti. Događaji su organizovani hronološki i možete odabrati da vidite samo one od velike važnosti.
Vrijednost „prognoze“ može se izraziti kao procenat ili kao vrijednost valute i pokazuje kako će događaj uticati na tržište. „Stvarna“ vrijednost je vrijednost događaja u vrijeme čitanja, a „prethodna“ vrijednost je vrijednost koja je bila aktuelna prije „stvarne“.
Pored toga, u ekonomskom kalendaru možete da filtrirate događaje po zemljama.

Zašto je ekonomski kalendar važan? 

Za trgovce je ekonomski kalendar veoma važno i korisno sredstvo, bilo da planiraju nove investicije ili poštuju postojeće portfelje. Koristi se kao indikator trgovanja u cilju potencijalnog povećanja profita.
Neki događaji mogu pokazati predstojeću nestabilnost na tržištu i prateći ekonomski kalendar, trgovci se mogu pripremiti za istu.
Ekonomski kalendar je posebno važan za dnevne trgovce i preporučujemo im da ga redovno prate.

Imate još pitanja u vezi trgovanja?

Pročitajte sva Često Postavljana Pitanja

Before you go, book a
free call with our agent

Ask all of your trading questions and get answers right away.