Fundamentalna i tehnička analiza
Fundamentalna i tehnička analiza su dva najčešća oblika analize kada je u pitanju trgovanje. Iako ćete upoznati investitore i trgovce koji će se zakleti da je jedan ili drugi pristup bolji, najbolji rezultati se obično postižu njihovim kombinovanjem.
Da bismo iskoristili oba pristupa, prvo moramo znati šta su i kako se koriste.
Šta je fundamentalna analiza?
Fundamentalna analiza uključuje analizu određene kompanije i otkrivanje suštinske vrijednosti akcija kompanije. Osnovnom analizom kompanije se ocjenjuju kao da se njima ne trguje na berzi i ne treba obraćati pažnju na trenutne tržišne cijene njihovih akcija. To dovodi do odluka o kupovini i prodaji koje su rezultat realnog potcenjivanja ili precjenjivanja zaliha u odnosu na njenu fer vrijednost.
Iako je nemoguće ocijeniti kompaniju 100% objektivno, to je dobra polazna osnova. Ovaj osnovni pristup analizi takođe se može primijeniti na analizu drugih vrsta imovine poput roba i valutnih parova. Svaka imovina ima svoje faktore koji utiču na njenu realnu cijenu.
Fundamentalna analiza zasniva se na konkurentnom i finansijskom položaju preduzeća. Uvidom u samo poslovanje, a ne samo u cijene njegovih akcija, investitori mogu dobiti bolju sliku o stvarnoj vrijednosti kompanije. Naročito kada je reč o dugoročnom investiranju, fundamentalna analiza može biti vrlo korisna za investitore koji ulažu na bazi dugoročne vrijednosti, koji su zainteresovani samo za kompanije koje nude stvarnu vrijednosti i čija vrijednost na berzi nije nerealno visoka.
Najveći profit ostvaruje se kada većina trgovaca na tržištu griješi i obično griješe jer ili ne koriste, ili ne razumiju fundamentalnu analizu. Kupovina imovine kada je ona potcijenjena i prodaja kada je cijena na vrhuncu je veoma čest način stvaranja bogatstva. Kako kažu, kupite jeftino, prodajte skupo.
Ova vrsta analize ima za cilj analizu privrede u cjelini, industrije kojoj pripada, poslovnog okruženja i same kompanije. Ovo je analiza koja se odvija na 3 nivoa:
- Ekonomija - Analizirati opšti ekonomski status i stanje zemlje. Analizira se kroz ekonomske pokazatelje.
- Industrija - Utvrditi koliko je koja grana privrede perspektivna, uz pomoć konkurentske analize privrednih grana i analize životnog ciklusa istih.
- Kompanija - Utvrditi finansijske i nefinansijske karakteristike kompanija kako bi se saznalo da li kupiti, prodati ili držati akcije kompanije. U tu svrhu analiziraju se prodaja, profitabilnost, zarada po akciji (EPS), menadžment, korporativni imidž i kvalitet proizvoda.
Međutim, fundamentalna analiza takođe ima nekoliko nedostataka.
Potrebno je određeno vrijeme za detaljno proučavanje svake kompanije, što otežava procjenu velikog broja kompanija. Iako su informacije potrebne za temeljnu analizu lako dostupne, najbolje je ograničiti istraživanje na kompanije iz industrija koje su vam već poznate.
Takođe, ako trgujete sa kraćim rokovima na umu, fundamentalna analiza vam neće biti od velike koristi. Kratkoročnu volatilnost mogu uzrokovati mnogi faktori koji nisu obuhvaćeni osnovnom analizom.
Ok, vidjeli smo šta fundamentalna analiza jeste i šta nije, a sada pogledajmo tehničku analizu.
Šta je tehnička analiza?
Tehnička analiza se razlikuje od fundamentalne analize po tome što trgovci pokušavaju da identifikuju mogućnosti gledajući statističke trendove, poput kretanja cijena i obima akcije. Suštinska pretpostavka je da su sve poznate osnove uračunate u cijenu, pa nema potrebe da im se posvećuje posebna pažnja. Tehnički analitičari ne pokušavaju da izmjere unutrašnju vrijednost investicionih instrumenata. Umjesto toga, oni koriste grafikone akcija da bi identifikovali obrasce i trendove koji sugerišu kretanje cijene akcije u budućnosti.
Jedna od najvećih prednosti tehničke analize je ta što omogućava brzu analizu imovine. Takođe omogućava određenu dozu automatizacije koja može uštedeti vrijeme. To znači da možete analizirati više sredstava u kratkom vremenskom periodu, što je posebno važno ako se fokusirate na dnevno trgovanje. Tehnička analiza takođe pomaže u određivanju relevantnih ciljeva koje bi cijena mogla dostići.
Postoji nekoliko faktora koji utiču na dejstvo cijena u kratkom roku koji se ne mogu otkriti temeljnom analizom. Posmatranje grafikona omogućava vam da odredite marketinšku psihologiju, kao i snage ponude i tražnje koje utiču na tržište.
Ova analiza se zasniva na pretpostavci da se cijene akcija kreću u trendovima, odnosno naviše ili naniže, oslanjajući se na stav, psihologiju i emocije trgovaca.
Alati koji se koriste za tehničku analizu:
- Cijene - Promjena cijena investicionih instrumenata se ogleda u promjeni stava investitora i potražnje i ponude hartija ovih instrumenata.
- Vrijeme - Stepen kretanja cijene je funkcija vremena, odnosno vrijeme potrebno za preokret trenda će odrediti promenu cijene.
- Obim – Razmjer promjene cijene može se vidjeti u obimu transakcije koji karakteriše ovu promjenu. Pretpostavimo da postoji promjena u cijeni akcija, ali postoji mala promena u obimu transakcije, onda se može reći da ta promjena nije od posebnog značaja.
- Raspon – Kvalitet promjene cijene se mjeri utvrđivanjem da li je promjena trenda disperzovana u mnogim industrijama ili je specifična samo za nekoliko investicionih instrumenata. On odražava do koje mjere su se promjene u cijeni investicionih instrumenata desile na tržištu u skladu sa opštim trendom.
Međutim, tehnička analiza ima i neke nedostatke. Glavni nedostatak je taj što, iako se mnoge strategije tehničke analize mogu testirati, mnoge ne mogu. Strategije poput Elliot Wave analize i trgovanja obrascima su subjektivne i mogu se pokazati nepouzdanim. Zbog toga se razumijevanje grafikona često smatra umjetnošću a ne egzaktnom naukom.
Uzorci grafikona takođe se dosta razlikuju kada se uzme u obzir različit vremenski period. Može biti teško formirati jedinstveni pristup kada se razmatra izbor pokazatelja i dostupnih metoda analize, što dovodi do paralize analize.
Ključne razlike između fundamentalne i tehničke analize
Razlika između fundamentalne i tehničke analize može se jasno napraviti na sljedećim osnovama:
- Značenje – Fundamentalna analiza je metod ispitivanja bezbjednosti kako bi se identifikovala njena suštinska vrijednost za dugoročne mogućnosti ulaganja. Sa druge strane, tehnička analiza je metod procjene i predviđanja cijene investicionih instrumenata u budućnosti, na osnovu kretanja cijena i obima transakcije. Njom se identifikuje kako će se akcija ponašati u budućnosti.
- Relevantnost i funkcija – U fundamentalnoj analizi, duži periodi se koriste za analizu akcija u poređenju sa tehničkom analizom. Stoga je fundamentalna analiza relevantna i više se koristi od strane investitora koji žele da ulažu u akcije čija će vrijednost porasti za nekoliko godina. Naprotiv, tehnička analiza se koristi kada je trgovina kratkoročna, pa je stoga relevantnija za kratkoročne trgovce.
- Cilj – Dok fundamentalna analiza ima za cilj utvrđivanje prave suštinske vrednosti akcija, tehnička analiza se koristi da bi se identifikovalo pravo vrijeme za ulazak ili izlazak sa tržišta.
- Donošenje odluka – U fundamentalnoj analizi, donošenje odluka se zasniva na dostupnim informacijama i procijenjenoj statistici. Naprotiv, u tehničkoj analizi, odlučivanje se zasniva na tržišnim trendovima i cijeni akcija.
- Fokus – U fundamentalnoj analizi uzimaju se u obzir i prošli i sadašnji podaci, dok se u tehničkoj analizi uzimaju u obzir samo prošli podaci.
- Forma podataka – Fundamentalna analiza je zasnovana na finansijskim izveštajima, dok je tehnička analiza zasnovana na grafikonima sa kretanjem cijena. U fundamentalnoj analizi suštinska vrednost akcije može se utvrditi analizom bilansa uspeha, bilansa stanja, izveštaja o novčanim tokovima, profitne marže, prinosa na kapital, odnosa cijene i zarade, itd. Sa druge strane, tehnički analitičari se oslanjaju na obrasce grafikona, akcije cijena, tehnički indikator i otpor i podrška za analizu budućih trendova cijena. Ovdje je otpor tačka u kojoj investitor smatra da cijena neće dalje rasti i spreman je da proda, a podrška je tačka u kojoj investitor smatra da cijena neće dalje padati i spreman je da kupi.
- Buduće cijene – U fundamentalnoj analizi, buduća cijena investicionih instrumenata je određena na osnovu prošlih i sadašnjih performansi i profitabilnosti kompanije. Nasuprot tome, u tehničkoj analizi buduće cijene se određuju na bazi grafikona i gore pomenutih indikatora.
- Tip trgovca – Fundamentalnu analizu praktikuju trgovci sa dugoročnim pozicijama, dok tehničku analizu koriste sving trgovci (swing traders) i kratkoročni dnevni trgovci (day traders).
CFD trgovci – kojoj analizi dati prioritet?
Iz onoga što je prethodno objašnjeno, logičan zaključak je da CFD trgovci treba da se odluče za tehničku analizu na prvom mjestu. Upravo to je ono što oni rade većinu svog istraživačkog vremena – analiziraju najnovije akcije, cijene robe ili valute i prateće tehničke indikatore. Ovaj pristup je ispravan i opravdan, ali ne treba nužno praktikovati samo njega. Istina je, međutim, da čak i kratkoročni trgovci često mogu dobro da iskoriste barem osnovnu fundamentalnu analizu i njene tokove.
Trgovac koji, na primer, trguje CFD-ovima na akcije određene kompanije, u najmanju ruku treba da zna kada ta kompanija treba da objavi najave u vezi sa dividendama. Takođe, treba da znaju i budu svjesni kada izlaze saopštenja i vijesti u vezi sa novim proizvodima ili važnim promjenama u menadžmentu.
Razlog za to je što bi svaka takva najava mogla značajno i dramatično uticati na cijenu akcija kompanije.
Trgovci koji su uključeni u trgovanje CFD-om u određenoj industriji bi trebalo dobro da prouče ključne ekonomske indikatore za tu industriju. Jednostavan primjer je neko ko trguje CFD-ovima u zlatu.
Ne samo da će na cijenu zlata uticati specifični događaji koji bi mogli da izazovu značajnu promenu u potražnji ili ponudi metala, već će na nju uticati i makroekonomski indikatori kao što su GBP, inflacija, devizni kursevi itd. Oni koji trguju CFD-ovima na robu treba da znaju koliko je važno da budu u toku ne samo sa događajima koji utiču na cijenu bilo koje specifične robe, već i sa događajima koji bi imali uticaj na sve proizvode određene klase.
S obzirom na ovo, da bi optimizovali urađenu analizu i to kako se ona odražava na neku trgovinu, trgovci bi trebalo da pronađu pravi balans između ove dvije analize, sa njihovim primarnim fokusom na tehnički deo, a držeći korak i sa osnovama fundamentalne analize.
Zaključak
Akcija cijena određena je ponudom i tražnjom, kao i raspoloženjem tržišta u kratkom roku. Međutim, efekat emocija na tržište može se potvrditi samo korišćenjem informacija o cijeni i količini.
Grafikoni se takođe ne mogu koristiti za predviđanje da li je neko sredstvo nedovoljno kupljeno ili prekupovano i kolika bi mogla biti njegova vrijednost u budućnosti. Oni odražavaju samo ono što se dogodilo sa cijenom u prošlosti, pa su nepouzdani u predviđanju dugoročnih kretanja cijene.
Dakle, ako se pitate koju analizu da koristite, nema jasnog pobjednika u takmičenju fundamentalne i tehničke analize. Trgovci se obično drže jednog pristupa, dok potpuno ignorišu drugi, što je greška. Obje strategije analize imaju svoje mjesto u trgovanju i treba ih koristiti u skladu s tim.
Fundamentalna analiza se često koristi za dugoročno investiranje, dok je tehnička analiza popularnija kod kratkoročnih trgovaca. Takođe se mogu kombinovati kako bi se povećali dobici u srednjem i dugom roku.
Konsultovani izvori:
1. Majaski, C. The difference between fundamental vs. Technical analysis? https://www.investopedia.com/ask/answers/difference-between-fundamental-and-technical-analysis/ (2020)
2. Bowman, R. Fundamental vs. technical analysis - Beginner’s guide with pros & cons. https://catanacapital.com/blog/fundamental-vs-technical-analysis-beginners-guide/ (2019)
3. Bettman, J. L., Sault, S. J. & Schultz, E. L. Fundamental and technical analysis: substitutes or complements? Accounting Finance 49, 21–36 (2009)
4. Surbhi S. Difference between fundamental and technical analysis https://keydifferences.com/difference-between-fundamental-and-technical-analysis.
LimitPrime © 2024
Započnite sa investiranjem i
ostvarite profit već danas!
PROČITAJTE JOŠ ZANIMLJIVIH ČLANAKA
Crni labud je metafora koja se koristi za događaje, određene aktivnosti ili transakcije koje se ne mogu predvidjeti, pa čak ni očekivat...
Saznajte višeVeć smo objavili dvije najbolje strategije dnevnog trgovanja koje vam preporučujemo. Ovdje ćemo nastaviti i pisati o preostale dvije. T...
Saznajte višeNakon što ste utvrdili da je vaš stil trgovanja dnevno trgovanje, možete da osmislite strategiju u skladu sa tim i da razmislite na koj...
Saznajte više