Strategije dnevnog trgovanja (II dio)

Strategije dnevnog trgovanja (II dio)

Već smo objavili dvije najbolje strategije dnevnog trgovanja koje vam preporučujemo. Ovdje ćemo nastaviti i pisati o preostale dvije.

 

Trend trgovanje

Trend trgovanje je metoda koju trgovci koriste da odrede trenutni pravac kretanja cijene nekog instrumenta i njegov impuls. Ovom metodom trgovanja se pokušava ostvariti dobit, tako što se analizira zamah nekog proizvoda u određenom pravcu. Glavni cilj trend trgovanja je korišćenje akcije cijena za otkrivanje profita. Trend trgovci kupuju u uzlaznim trendovima i prodaju u opadajućim trendovima, koristeći prednost kupovine po niskoj cijeni i prodaje po visokoj. Ova strategija je osnovna vrsta trgovanja. Fundamentalna analiza je proces analize i procjene ekonomskih, finansijskih, društvenih i političkih snaga koje utiču na ponudu i potražnju za određenim proizvodima.

Trend trgovac ulazi u dugu poziciju kada je cijena sredstava u trendu naviše i kratku poziciju kada je trend opadajući. Trgovci trendovima napuštaju pozicije kada se trend preokrene i nemaju tendenciju da prevaziđu protivtrendove ukupnog trenda.
 

Kako profitirati od praćenja trenda?

Trend trgovci vjeruju da cijene imaju tendenciju da se kreću u datom pravcu neko vrijeme. Kada se to dogodi, oni pokušavaju da identifikuju ove trendove i profitiraju od njih. Na primjer, ako uoče uzlazni trend, kupovaće sa očekivanjem da će cijena nastaviti da raste. Oni mogu prodati tokom trenda ako misle da gubi snagu ili se preokreće. Opadajući trend bi rezultirao prodajom na kratko uz očekivanje da će cijene nastaviti da padaju.

 Da bi to uradio, trgovcu je potrebno dobro poznavanje tržišta i iskustvo u trgovanju. Trgovci takođe moraju držati širom otvorene oči za signale i čekati na onaj koji će promijeniti kurs trenda. Na primjer, ako postoji uzlazni trend cijene nekog proizvoda i trgovci primijete signal da dolazi do pada cene, oni će težiti da ostvare profit od preokreta tog bikovskog trenda. Ako ste zainteresovani da saznate više o tome kako prepoznati preokret trenda, kliknite ovde.

 

Trend trgovački indikatori

Trend trgovci ulaze u poziciju na osnovu preovlađujućeg trenda, a zatim drže poziciju dok se trend ne preokrene ili pokaže znake preokreta. Ako ste tek počeli da se bavite Forex trgovinom, jedna od prvih, najvažnijih stvari o kojima možete da naučite je identifikovanje trenda. Kada shvatite šta pokreće trendove i naučite da ih prepoznate, možete koristiti ove informacije za donošenje boljih trgovačkih odluka.

Tržišni trend je tendencija finansijskih tržišta da se tokom vremena kreću u određenom pravcu. Ovi trendovi su klasifikovani kao nezavisni za duge vremenske okvire, primarni za srednje i sekundarni za kratke vremenske okvire. Trgovci pokušavaju da identifikuju tržišne trendove koristeći tehničku analizu, okvir koji karakteriše tržišne trendove kao predvidljive tendencije cijena na tržištu kada cijena dostigne nivoe podrške i otpora, koji variraju tokom vremena.

Indikatori trenda kao što su pokretni prosjek (MA), nivoi podrške i otpora, kanali i drugi određuju da li trend postoji, koliko dugo postoji i da li treba da uđu ili izađu sa tržišta. Većina trgovaca koristi više od jednog indikatora za postizanje većeg nivoa tačnosti. Evo nekih od najčešće korišćenih indikatora:

  • Pokretni prosjek (MA). On sumira pomjeranje vrijednosnih tačaka nekog instrumenta tokom određenog vremenskog perioda i dijeli ukupan broj sa brojem tačaka podataka da bi se dobio prosjek. Naziva se „pokretnim“ prosjekom jer se stalno preračunava na osnovu najnovijih podataka o cijenama. Analitičari koriste pokretni prosjek da ispitaju podršku i otpor procjenjujući kretanje cijene imovine. Najpopularnije opcije uključuju pokretne prosjeke koji prate 50, 100 i 200 dana. Pokretni prosjek ne predviđa cijene. Kreće se mnogo sporije od stvarnog tržišta, ali može biti od pomoći trgovcima jer će potvrditi da li se cijena nekog proizvoda povećava. Cijene iznad pokretnog prosjeka znače da je ukupni trend u porastu.  
  • Indeks relativne snage(RSI). Indeks relativne snage je indikator impulsa koji posmatra tempo nedavnih promjena cijena da bi se utvrdilo da li je određena akcija zrela za rast ili rasprodaju. Tržišni statističari i trgovci koriste RSI sa drugim tehničkim indikatorima da identifikuju mogućnosti za otbaranje ili zatvaranje neke pozicije. Kada RSI premaši horizontalni referentni nivo od 30, to je bikovski znak, a kada klizi ispod horizontalnog referentnog nivoa od 70, to je znak medvjeda. Divergencija se javlja kada se cijene kreću u suprotnom smeru od indikatora kao što je oscilator. Promašaji su signali trenda koji ukazuju na preokret i mogu se desiti tokom uzlaznih i opadajućih trendova.

Trgovanje u opsegu

Trend se na tržištu dešava samo oko 30% vremena. Ova činjenica predstavlja problem za trgovce koji žele da uhvate velike poteze. Ostatak vremena tržišta imaju tendenciju da se kreću u opsegu, ali šta to znači?

Trgovanje u opsegu ili “kanalsko trgovanje” je strategija dnevnog trgovanja u kojoj investitori moraju obratiti naročitu pažnju na zone podrške i otpora. Zone podrške i otpora su gornja i donja granica cijene. Kada ovi investitori koriste tehničku analizu za kretanje cijena između nivoa podrške i otpora, oni kupuju tokom perioda podrške i prodaju tokom perioda otpora.


Kako ga prepoznati?

Trgovanje u opsegu nastaje kada se tržište konstantno kreće između dvije cijene ili nivoa tokom određenog vremenskog perioda. Kao i praćenje trenda, koje se može koristiti u bilo kom vremenskom okviru, trgovanje opsegom se može vidjeti u svim vremenskim okvirima, od kratkoročnih petominutnih grafikona do dugoročnih dnevnih i mjesečnih grafikona.

Za trend trgovce obično važi da će ići u opštem pravcu trenda i kupovati po najnižoj cijeni u rastućem trendu i prodavati po najvećoj cijeni u opadajućem.

Nasuprot tome, trgovanje opsegom omogućava trgovcu da uradi i jedno i drugo, pošto se po definiciji cijena kreće između dva jasna nivoa i (barem u tom vremenskom okviru), ne napreduje ni naviše ni naniže. Trgovanju opsegom je potrebno dovoljno volatilnost da bi se cijena kretala, ali ne toliko da cijena izađe iz opsega i započne novi trend. Što se toga tiče, trgovanje opsegom je potpuna suprotnost trgovanju trendom jer najbolje funkcioniše u odsustvu trenda.

 

Strategije trgovanja u opsegu

Trgovanje sa ograničenim opsegom je strategija trgovanja koja nastoji da identifikuje i kapitalizuje akcije kojima se trguje u kanalima cena. Nakon što pronađe glavne nivoe podrške i otpora i poveže ih sa horizontalnim linijama trenda, trgovac može kupiti proizvode na donjoj liniji podrške trenda (dno kanala) i prodati je na gornjoj liniji otpora (vrh kanala). Evo najčešćih strategija koje se koriste tokom trgovanja opsegom.

 

Podrška i otpor

Raspon trgovanja nastaje kada se proizvodima trguje između konstantno visokih i niskih cena tokom određenog vremenskog perioda. Vrh opsega trgovanja predstavlja nivo otpora, dok dno opsega trgovanja obično predstavlja nivo podrške. Ako je neki proizvod u jasno utvrđenom opsegu trgovanja, trgovci mogu kupiti kada se cijena približi njegovoj podršci i prodati kada dostigne nivo otpora. Tehnički indikatori, kao što su indeks relativne snage (RSI), stohastični oscilator i indeks robnog kanala (CCI), mogu se koristiti za potvrđivanje uslova prekomjerne kupovine i preprodaje kada cijena osciluje u okviru opsega trgovanja.

Na primjer, trgovac bi mogao da uđe u dugu poziciju kada se cijena akcije trguje po cijeni podršku, a RSI daje očitavanje prekomjerne prodaje ispod 30. Kao alternativa ovome, trgovac može odlučiti da otvori kratku poziciju kada se RSI pomjeri u zonu prekomjerne kupovine, iznad 70. Stop-loss nalog treba da se postavi neposredno izvan opsega trgovanja da bi se rizik minimizirao.

 

Proboji i slomovi

Kada se akcija probije ili padne ispod svog opsega trgovanja, to obično znači da postoji zamah (pozitivan ili negativan), koji je u toku. Probijanje se dešava kada se cijena proizvoda probije iznad opsega trgovanja, dok se slom dešava kada cijena padne ispod opsega trgovanja. Tipično, proboji i slomovi su pouzdaniji kada su praćeni velikim obimom, što sugeriše široko učešće trgovaca i investitora.

Mnogi investitori gledaju na trajanje opsega trgovanja. Veliki trendovi često prate produžene periode ograničenog opsega. Trgovci mogu ući u trenutku proboja ili sloma iz raspona trgovanja. Da bi potvrdili da je potez validan, trgovci bi trebalo da koriste druge indikatore, kao što su obim i pomjeranje cijena.

Na primjer, trebalo bi da dođe do značajnog povećanja obima na početnom proboju ili slomu, kao i nekoliko zatvaranja van opsega trgovanja. Umjesto da jure cijenu, trgovci će možda željeti da sačekaju povratak prije nego što uđu u trgovinu. Na primjer, limit-order nalog za kupovinu mogao bi da se postavi neposredno iznad vrha opsega trgovanja, koji sada deluje kao nivo podrške. Stop-loss nalog bi da stoji na suprotnoj strani opsega trgovanja kako bi se zaštitilo od neuspjelog proboja.
 

Što je najvažnije da zapamtite?

Da bi započeli trgovanje, investitori najprije moraju pronaći opseg, zatim ući na tržište i upravljati rizikom.

Investitori koriste zone podrške i otpora kako bi pronašli opseg. Cijena se mora “oporaviti” bar dva puta iz zone podrške/ otpora.

Investitori mogu da uđu na tržište “ručno”, uz pomoć limit naloga ili uz pomoć oscilatora (RSI, CCI i stohastični oscilatori).

Kada se nivo podrške (ili otpora) probije, investitori treba da zatvore sve pozicije zasnovane na trgovanju opsegom.

Trgovanje u opsegu je korisna vještina. Kao što je napomenuto na početku, većina tržišta se ne kreće u trendu sve vrijeme. Zaista, trendovi su relativno rijetki. Trgovanje opsegom omogućava trgovcima da iskoriste prednosti ovih tržišta koja nisu u trendu. Nije moguće znati kada raspon počinje ili se završava, i stoga trgovci ne bi trebalo da pokušavaju da preuzmu tržište, već da čekaju dok se opseg ne uspostavi.

 

Zaključak

U ovom i prethodnom članku pisali smo o četiri najčešće strategije dnevnog trgovanja (skalpiranje, trgovanje vijestima, trend trgovanje i trgovanje u opsegu). Svaka od njih ima svoje specifčnosti i pogodna je za različite trgovce. Kliknite ovdje da biste pročitali o skalpiranju i trgovanju vijestima.

Trend trgovanje (dnevna strategija trgovanja trendovima) je jednostavno trgovanje protiv trenda. Trend investitori moraju biti ispred tržišta i detektovati signale koji označavaju preokret u trendu, što je za njih tačka početka trgovanja.

Trgovanje u opsegu je suprotno trend trgovanja. Budući da promjene trenda nisu toliko česte, postoje investitori koji vole da trguju u definisanom opsegu kretanja cijena. Ovaj opseg je definisan nivoom otpora, odnosno podrške i prekida se po pojavi novog trenda.

Kada birate i kreirate strategiju trebalo bi da uzmete u obzir vaše lične osobine i ciljeve u investiranju. Takođe, nikada ne započinjite trgovanje bez jasno postavljenih ciljeva i unaprijed definisane strategije.  
 

Konsultovani izvori:

1. News trader. https://corporatefinanceinstitute.com/resources/knowledge/trading-investing/news-trader/ (2020)
2.Your guide to day trading. https://capital.com/day-trading
3. What is range trading? - fidelity. https://www.fidelity.com/learning-center/trading-investing/trading/range-trading
4. MarketBeat Staff. What are popular range trading strategies? MarketBeat.com https://www.marketbeat.com/financial-terms/what-are-popular-range-trading-strategies/ (2019)
5. England, W. The 3 step range trading strategy. https://www.dailyfx.com/forex/education/trading_tips/chart_of_the_day/2014/03/12/The_3_Step_Range_Trading_Strategy.html
6. Guides, T. S. Best Range Trading Strategy – Trading the Price not Time. (2020)
7. Watkins, G. Range trading: A simple forex strategy explained.https://www.valutrades.com/en/blog/range-trading-a-simple-forex-strategy-explained
8. Analyst, I. G. Range trading explained. IG https://www.ig.com/en/trading-strategies/range-trading-explained-190513 (2019)

LimitPrime © 2024

Započnite sa investiranjem i
ostvarite profit već danas! 

Categories

Da li Vam treba personalizovana pomoć?

PROČITAJTE JOŠ ZANIMLJIVIH ČLANAKA

Šta je crni labud?

Crni labud je metafora koja se koristi za događaje, određene aktivnosti ili transakcije koje se ne mogu predvidjeti, pa čak ni očekivat...

Saznajte više
Strategije dnevnog trgovanja (I dio)

Nakon što ste utvrdili da je vaš stil trgovanja dnevno trgovanje, možete da osmislite strategiju u skladu sa tim i da razmislite na koj...

Saznajte više
Fundamentalna i tehnička analiza

Fundamentalna i tehnička analiza su dva najčešća oblika analize kada je u pitanju trgovanje. Iako ćete upoznati investitore i trgovce...

Saznajte više
Kontaktirajte nas putem WhatsApp-a!