Pokretni prosjek divergencije/konvergencije - (Moving Average Convergence/Divergence) MACD

Pokretni prosjek divergencije/konvergencije - (Moving Average Convergence/Divergence) MACD

Da naučite kako pravilno učestvovati na tržištu kapitala može biti izazovno, zbog toga svaki trgovac treba da bude upoznat s pravim instrumentima koji mu mogu pomoći pri trgovanju. Ukoliko do sad niste bili u prilici da saznate šta je zapravo MACD indikator, kada i kako se primenjuje, tu smo da vam pomognemo! 

Moving Average Convergence Divergence (MACD) je popularni tehnički indikator koji se koristi za identifikaciju momentuma na tržištu. Kreiran je od strane Gerald Appela i pokazuje odnos između dva pokretna prosjeka u cijeni nekog finansijskog instrumenta. Kao oscilator momentuma, MACD se obično koristi u trend trgovanju. 

Za razliku od većine tehničkih indikatora koji pružaju samo jedan komad istorijskih podataka o cijeni finansijskog instrumenta, MACD je fleksibilan indikator koji mjeri i smjer i snagu trenda kretanja cijene.

MACD vam omogućava sljedeće:

  • Na osnovu odnosa između dva pokretna prosjeka, MACD omogućava predviđanje trenutnog smjera trenda (bikovski ili medvjeđi) i daje prognozu u kojem smjeru će cijena da se kreće.

  • Računanje stope promjene cijene kod nekog finansijskog instrumenta. Poznata kao brzina ili momentum trenda. Ovdje vam čitanje MACD momentuma može pomoći da odredite jačinu ili slabost trenda.
 

MACD indikator u MT5

Razumijevanje specifičnosti MACD indikatora na grafikonu je ključno za uspješno korišćenje istog.

MACD indikator se sastoji od dva glavna elementa:

  • Linija MACD - najbrži pokretni prosjek (kratkoročni EMA)
  • Signalna linija - najsporiji pokretni prosjek (dugoročni EMA)
 

1. Linija MACD - najbrži pokretni prosjek (kratkoročni EMA)

Formula MACD indikatora se računa tako što se dvadesetšestodnevni dugoročni eksponencijalni pokretni prosjek (EMA - eksponencijalni pokretni prosjek koji mjeri smjer trenda u određenom vremenskom periodu) oduzme od dvanaestodnevnog kratkoročnog EMA. Ova linija obično ima plavu boju.

Formula: Linija MACD = (dvanaestodnevni EMA - dvadesetšestodnevni EMA prosjek)

 

2. Signalna linija - najsporiji pokretni prosjek (dugoročni EMA)

Ova linija se odnosi na period od 9 dana i obično je crvene boje.

Devetodnevna EMA MACD linija = signalna linija.
 

Neki drugi indikatori mogu sadržavati i treću liniju koja se naziva MACD histogram. Ova linija oscilira iznad i ispod nulte linije i pomaže u identifikaciji bikovskih i medvjeđih očitavanja momentuma. Razlika između prve dvije linije je histogram (linija MACD minus signalna linija). Histogram je pozitivan kada je MACD iznad signalne linije, i obrnuto.

*MACD u MetaTrader 5
 

MACD i njegovo korišćenje 

MACD se koristi na različite načine. Možete ga koristiti kako biste dobijali signale za otvaranje kupovnee ili prodajne pozicije koje se javljaju kada se linija MACD-a i signalna linija preklope. Ti preklopi se nazivaju crossoveri.

Evo dodatnog primjera da bolje shvatite kako crossoveri funkcionišu:

  • Kada linija MACD-a pređe IZNAD signalne linije, trgovci to koriste kao indikaciju za otvaranje KUPOVNE pozicije.
  • Kada linija MACD-a pređe ISPOD signalne linije, trgovci to koriste kao indikaciju za otvaranje PRODAJNE pozicije.

MACD se takođe može koristiti kao indikator prekupljenosti/preprodanosti tržišta. Kada se kraći pokretni prosjek značajno razlikuje od dužeg pokretnog prosjeka (tj. MACD linija raste), cijena finansijskog instrmenta je vjerojatno prenaglašena i uskoro će se vratiti na realističnije nivoe.

Posljednji način korišćenja MACD indikatora je identifikacija mogućeg kraja trenutnog trenda. Indikacija da bi kraj trenutnog trenda mogao biti blizu je kada se MACD linija odvaja od proizvoda. Kada cijena proizvoda, kao što je akcija ili valutni par, ide u jednom smjeru, a indikatorska linija MACD-a se kreće u drugom smjeru, to se naziva divergencija.
 

Indikatori MACD i RSI

Relativni indeks snage, ili RSI skraćeno, je još jedan indikator koji trgovci često koriste kako bi unaprijedili svoju strategiju trgovanja. I MACD i RSI pomažu u određivanju tržišnog momenata i smjera kretanja cijene, ali to čine na različite načine.

Signali RSI indikatora se pravilno čitaju gledajući njihove vrijednosti, koje variraju od 0 do 100. Kada RSI padne ispod 30, to ukazuje da je tržište preprodato i da će vjerovatno uskoro porasti cijena finansijskog instrumenta. Kada RSI premaši 70, tržište se smatra prekupljenim, i očekuje se pad cijene.

MACD mjeri razliku između dvije pokretne srednje vrijednosti, dok RSI mjeri promjene cijena u odnosu na nedavne maksimalne i minimalne vrijednosti. Budući da se ova dva indikatora fokusiraju na različite faktore, "kupovni" i "prodajni" signali koje generišu ponekad mogu biti suprotni.
 

Zaključak

MACD je odličan alat za svakog trgovca zbog svoje jednostavnosti i preciznosti, kao činjenice da kombinuje tržišni momentum i trendove u jedan indikator. MACD indikator, kao sveobuhvatan alat, omogućava manje zbrkan grafikon i pruža mnogo bolji uvid u kretanje cijena. Uvijek treba uzeti u obzir i druge signale i nikada ne treba donosite trgovinske odluke isključivo na osnovu MACD signala.


 

LimitPrime © 2024

Započnite sa investiranjem i
ostvarite profit već danas! 

Categories

Da li Vam treba personalizovana pomoć?

PROČITAJTE JOŠ ZANIMLJIVIH ČLANAKA

Bolindžerove trake - sve što treba da znate

U svijetu finansijskih tržišta, trgovci često traže pouzdane indikatore kako bi olakšali proces donošenja odluka pri trgovanju. Među mn...

Saznajte više
Strategija upravljanja rizicima

Kada trgovac odluči da investira, izlaže se brojnim finansijskim rizicima. Količina rizika zavisi od mnogih faktora, od kojih je jedan...

Saznajte više
Šta je hedž?

Hedž je zaštitna mjera koja smanjuje rizik od promjenljivih kretanja cijena. Hedž je investicija koja se sastoji u zauzimanju kompenzac...

Saznajte više
Kontaktirajte nas putem WhatsApp-a!