Impakti i legalizimit të Kriptove në Ukrainë

28.03.2022
Impakti i legalizimit të Kriptove në Ukrainë
Ukraina ka miratuar një ligj që krijon një kornizë ligjore për industrinë e kriptomonedhave të vendit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky legalizoi kriptovalutat duke nënshkruar një ligj për pronën virtuale. Vendimi u mor pasi Ukraina filloi të pranonte donacione në kriptomonedha nga individë dhe grupe me shpresën se do të ndihmonte përpjekjet e vendit për luftë kundër Rusisë.

Mikhail Fedorov, Zëvendëskryeministri i Ukrainës dhe Ministri i Transformimit Dixhital, deklaroi më herët se ai do të ""Nxirrte nga hija sektorin e kriptove." Me fillimin e pushtimit të këtij vendi, kjo rezultoi të ishte edhe ideja më e mirë.

Kriptovalutat janë bërë një mjet i fuqishëm për të tërhequr fonde shtesë për të mbështetur forcat e armatosura të Ukrainës. Në më shumë se tre javë luftë, Fondi Kripto i Ukrainës ka mbledhur më shumë se 54 milionë dollarë në kriptovaluta. Disa burime pohojnë se qeveria mori deri në 100 milionë dollarë donacione kripto.

Ky instrument financiar luan një rol të rëndësishëm në luftën midis Rusisë dhe Ukrainës. Ukrainasit po blejnë gjithashtu aktive kripto në numër në rritje, me tregtimin në tregun e brendshëm të aksioneve që u rrit me 200% pas pushtimit.

Zëvendësimi i aseteve virtuale me ato të rregullta (fiat) është ende shpesh i nevojshëm dhe i vështirë, por njohja ligjore e sektorit të kriptove duhet të ndihmojë në zbutjen e këtyre problemeve.
 

Ndikimi në kriptovaluta


Kapitalizimi i tregut global të kriptomonedhave u rrit në 1.82 trilion dollarë, që është një rritje prej 1.42% në 24 orë që nga veprimi i Presidentit të Ukrainës. Tregtimi total i kriptomonedhave u rrit me 23% në 100.11 miliardë dollarë, sipas Coinmarketcap.

Bitcoin, kriptomonedha më e madhe për nga vlera e tregut, u tregtua me 41,124.58 dollarë, një rritje prej 0.69%, kështu që rritja e tij shtatëditore arriti në 0.8%. Ethereum u rrit 2.9% në 24 orë në 2,769 dollarë. Kjo kriptomonedhë e dytë më e madhe në vlerën e tregut është rritur me 3.9% javën e fundit.

Këto zhvillime në tregun financiar mund të jenë koha e duhur për të konsideruar tregtine me CFD.

LimitPrime © 2023

Categories

Lini një koment

Comments

LEXONI ARTIKUJ TË TJERË INTERESANT

Bitcoin ra nën 21,000 dollarë: Çfarë e shkaktoi këtë event?

Bitcoin po bie, sërish! Çfarë e shkaktoi rrëzimin e Bitcoin?Tregu i kriptomonedhave është shumë i luhatshëm dhe këtë herë ra në pikën m...

Lexo Më Shumë
Markat e mëdha që largohen nga Rusia - Efekti në tregun e aksioneve

Kompanitë nga e gjithë bota po tërhiqen nga Rusia pas sulmit të vendit ndaj Ukrainës.Apple dhe Ford ishin ndër të parët që pezulluan bi...

Lexo Më Shumë
Alibaba VS Amazon

Meqenëse raportet tremujore të Amazon treguan një sukses të lartë të treguesve të biznesit, dikush mund të pyesë veten se çfarë bëhet n...

Lexo Më Shumë

Përpara se të largoheni,
rezervoni një takim telefonik me agjentin tonë.

Pyesni për të gjitha paqartësitë tuaja në lidhje me tregtinë dhe merrni përgjigje në kohë reale.

Dërgo mesazh nëpërmjet WhatsApp!