Analiza Ditore

Enter the world of investing today!
Get Started

Lajmet kryesore

20.05.2022

Evropë

Në seancën evropiane, fokusi ishte në procesverbalin e mbledhjes së tretë të politikës monetare (BQE) të Bankës Qendrore në datat 13 dhe 14 prill. Në takimin e prillit, në përputhje me pritjet e tregut, Banka e la normën e operacioneve të rifinancimit në 0.0 për qind. norma e depozitave në minus 0.50 për qind dhe norma marxhinale e rifinancimit në 0.25 për qind, ndërkohë që blerjet neto mujore nën APP arritën në 40 miliardë euro në prill, 30 miliardë euro në maj dhe 20 për qind në qershor. Ai dha informacionin se do të jenë miliarda euro. Në procesverbalin e mbledhjes thuhet se ndërsa anëtarët e Këshillit Drejtues shprehën shqetësimin për inflacionin, u theksua se presionet mbi çmimet janë të përhapura dhe se ka faktorë që mund ta bëjnë më të qëndrueshme perspektivën për normat e inflacionit, në kundërshtim me pritshmëritë. Raporti vuri në dukje se shumë anëtarë përgjithësisht besonin se blerjet e aktiveve neto duhet të përfundonin më shpejt, sesa në tremujorin e tretë, dhe tregoi se mundësia e një rritjeje të normës së interesit duhet të shqyrtohet së shpejti. Kancelari gjerman Olaf Scholz tha përpara samitit të BE-së se qëllimi i Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk do të përshpejtohet edhe pse vendi është i pushtuar nga Rusia, duke shtuar se Bashkimi duhet të gjejë një mënyrë "të shpejtë dhe pragmatike" për të ndihmuar Kievin. Nga ana tjetër, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell, do të shpallë BE-në, Këshillin e Bashkëpunimit të Gjirit (GCC), me energjinë, mjedisin, migrimin, ndryshimet klimatike, tregtinë dhe diversitetin ekonomik, stabilitetin rajonal. , dhe çështjet e sigurisë globale si një "partneritet strategjik" me qëllimin e punës. Në kalendarin makroekonomik; Sipas të dhënave nga BQE, llogaria korente e rajonit regjistroi një deficit prej 1.6 miliardë eurosh në mars për herë të parë që nga viti 2012.

SH.B.A

Në SHBA, e cila është në qendër të tregjeve globale, ndiqen nga afër mesazhet shtrënguese nga anëtarët e Rezervës Federale (FED) në lidhje me çmimin e aseteve. Ndërsa kryetari i FED-it të Minneapolis, Neel Kashkari, deklaroi se banka do ta sjellë normën e interesit në një nivel neutral deri në fund të vitit 2022, presidenti i Fed-it të Çikagos, Charles Evans, tregoi se ai pret një rritje të normës me 50 pikë bazë. në mbledhjen e radhës dhe deklaroi se pret që ekonomia të ftohet nëse banka shtrëngon politikën. Dega e FED në Nju Jork theksoi më pas se presioni mbi zinxhirin global të furnizimit u intensifikua në prill për shkak të masave të karantinës në Kinë, luftës midis Rusisë dhe Ukrainës dhe rritjes së kostove të transportit ajror midis SHBA-së dhe Azisë, ndërkohë që zhvillimet e fundit në gjeopolitikë dhe epidemia e koronavirusit preku zinxhirët globalë të furnizimit. Ai tha se kjo mund të shtojë presionin. Nga ana tjetër, takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror (WEF), i cili nuk mbahet prej 2 vitesh për shkak të pandemisë së koronavirusit, është vetëm disa ditë larg, 22-26 maj, në Davos të Zvicrës. Rindërtimi i besimit shoqëror, përdorimi dhe efektiviteti i sanksioneve dhe perspektivave për energjinë; 50 krerë shtetesh, 300 zyrtarë qeveritarë dhe rreth 2500 përfaqësues të biznesit global pritet të marrin pjesë në forum, i cili do të ketë panele me tema të tilla si tejkalimi i krizës dhe parandalimi i krizës globale të ushqimit. Në politikën e jashtme, u raportua se ndërsa tensionet ishin të larta në luftën Rusi-Ukrainë, qeveria Biden po shqyrtonte parandalimin e pagesave të bonove të Rusisë. Gjithashtu, presidenti Biden pritet të nënshkruajë projektligjin e ndihmës prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën, i cili u miratua nga Senati amerikan me 86 vota kundër 11. Në kalendarin makroekonomik; Sipas të dhënave nga Departamenti i Punës i SHBA-së, aplikimet për përfitimet e papunësisë arritën në 218,000 në javën e mbyllur më 13 prill, duke mposhtur pritjet e tregut prej 200,000. Gjithashtu, sipas të dhënave nga FED, indeksi i prodhimit të Filadelfias ishte 2.6 pikë në maj, nën pritshmëritë prej 16.0 pikësh. Më në fund, sipas të dhënave nga Shoqata Kombëtare e sekserëve (NAR), shitjet ekzistuese të shtëpive në prill u ulën me 2.4 për qind në 5.61 milionë.

Britania e Madhe

Në seancën e Mbretërisë së Bashkuar, njoftimi i qeverisë për paketën e re të sanksioneve kundër Rusisë ishte në ballë. Qeveria njoftoi se janë vendosur sanksione të reja ndaj industrisë ajrore ruse dhe se këto sanksione do të pengojnë Rusinë të përfitojë nga industritë e klasit të parë të aviacionit dhe transportit. Ministrja e Jashtme Lizz Truss theksoi gjithashtu se çdo sanksion ekonomik përforcon mesazhin e qartë që i dhanë presidentit rus Vladimir Putin dhe vuri në dukje se ata do të vazhdojnë të vendosin sanksione ndaj Rusisë derisa Ukraina të fitojë luftën. Nga ana tjetër, pasi të dhënat e inflacionit të konsumatorit (CPI) në Britaninë e Madhe arritën një kulm prej 40 vitesh me 9,0 për qind, nën pritshmëritë e tregut prej 9,1 për qind në bazë vjetore, në prill, ministri britanik i financave Rishi Sunak theksoi se ato do të ndërmarrë më shumë se veprime në lidhje me inflacionin e lartë.

Azia

Në Kinë, e cila është ekonomia lokomotiva e Azisë, rrjedhat e lajmeve të bazuara në koronavirus ndiqen nga afër. Sipas deklaratës së Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë, 1 411 raste të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit në territorin e Kinës. Megjithatë, ishte shumë e rëndësishme t'i jepej fund shtetrrethimit në zonat me rrezik të ulët, ku rreth 12 milionë njerëz jetojnë në Shangai, qyteti i njohur si qendra financiare, në vendin ku u zbatua politika Zero Covid ditën që lamë pas. Nga ana tjetër, marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës vazhdojnë të përkeqësohen. Ndërsa Ministria e Jashtme kineze paralajmëroi Uashingtonin që të mos ndërhynte në punët e brendshme të vendit, vlen të përmendet se SHBA do të merrte masa paraprake drastike nëse do të vazhdonte të luante "kartën e Tajvanit". Nga ana tjetër, kryeministri i Japonisë, një prej vendeve lider të rajonit, Fumio Kishida, vuri në dukje se gjendja financiare e Ukrainës u përkeqësua pas sulmeve të Rusisë dhe deklaroi se kanë marrë një thirrje nga Ukraina për të mbështetur afatshkurtër. fonde dhe se vendi i tij do të jepte 300 milionë dollarë të tjera ndihmë financiare. Kështu, ndihma financiare e Japonisë do të arrijë në 600 milionë dollarë në total. Më pas, qeveria japoneze thuhet se planifikon të heqë kufizimin e hyrjes për turistët në vend këtë muaj, si pjesë e masave paraprake të koronavirusit.


Indicators

Indekset e levizshmerise

Volatilityindices
Indekset e levizshmeriseDownload Image

Indekset e paqëndrueshmërisë llogariten bazuar në diferencën e blerje-shitjes së kontratave të opsioneve, në të cilat stoqet janë aktivi bazë. Nëse vlera e indeksit është nën 10 pikë, optimizmi është mbizotërues në tregje dhe investitorët janë të gatshëm të rrezikojnë, megjithëse llogaritja midis 10 dhe 30 konsiderohet diapazoni normal, stresi fillon të rritet dhe nëse është mbi 30 pikë, ai interpretohet se pesimizmi është i vlefshëm dhe do të ketë luhatje në çmimin e aktiveve.


Indeksi amerikan

USIndex

Në përcaktimin e çmimit të aktiveve në tregjet ndërkombëtare, pritja që Rezerva Federale e SHBA-së (FED) të bëhet agresive në shtrëngimin e politikës monetare ndaj presioneve inflacioniste vijon të jetë kryesore. Në këtë pikë, mesazhi i kryetarit të Fed-it, Jerome Powell, se ata do të vazhdojnë të shtrëngojnë politikën e tyre monetare derisa inflacioni të bjerë qartë dhe bindshëm, ishte mjaft efektiv. Në fakt, në perspektivën e indeksit të dollarit është mjaft e qartë se dollari, i kërkuar me pritshmëri për normat e interesit, dobëson valutat e vendeve të zhvilluara. Për sa kohë që 102.40, e cila luan një rol të fortë mbështetës më poshtë, ruhet, momenti në favor të dollarit ka të ngjarë të vazhdojë. Nga ky këndvështrim, rezistenca 103.60 dhe 104.00 mund të pasohet duke kapërcyer rezistencën 103.20 të mësipërme.

Suporti102.40102.00101.60
Rezistenca103.20103.60104.00

Palët valutore

EURUSD

Ndërsa tregjet janë pothuajse të sigurta se Banka Qendrore Evropiane (BQE) do të rrisë normat e interesit për herë të parë në më shumë se 10 vjet, korrikun e ardhshëm, përpjekjet për rimëkëmbjen shihen në euro. Megjithatë, përveç faktit që BQE mbeti prapa FED-it, deficiti i llogarisë korente për herë të parë që nga viti 2012 për shkak të efekteve të luftës në ekonominë evropiane ka ushtruar një presion të fortë mbi çiftin. Teknikisht, për sa kohë që rezistenca e mësipërme 1,0620 nuk tejkalohet, rënia do të vazhdojë në valën e tretë, dhe 1,0530, 1,0485 dhe 1,0445 mbështetëse mbeten të rëndësishme.

Suporti1.05301.04851.0445
Rezistenca1.06201.06601.0700

GBPUSD

Ndërsa mundësitë në rënie për vazhdimin e rritjes së normave të interesit nga Banka e Anglisë (BoE) kufizuan fitimet e çiftit, shqetësimet e recesionit në tryezë për ekonominë britanike peshojnë mbi paundin. Nga pikëpamja teknike, një rikuperim kuptimplotë nuk ka të ngjarë nëse nuk arrihet një kalim i përhershëm në mesataren lëvizëse të ponderuar me 30 periudha në çift. Megjithatë, niveli 1,2375, i cili u testua gjatë ditës që lamë pas, do të jetë vendimtar për vazhdimësinë e shitjeve. Me thyerjen e 1,2375, shitjet mund të konsolidohen dhe 1,2300, e cila do të jetë niveli më i ulët i një jave, mund të dalë në plan të parë pas 1,2300.

Suporti1.23751.23001.2220
Rezistenca1.25201.26001.2680

USDJPY

Dyshja nuk mund të merrte pjesë në trendin e ndërmjetëm rritës, të cilin e përfundoi më 11 maj, pasi nuk arriti të fitonte volum në provat që kreu gjatë gjithë javës. Duke konfirmuar fundin e trendit rritës me qëndrimin e tij nën nivelin psikologjik 130.00, çifti u shtri nën mesataren lëvizëse të ponderuar të periudhës 200 pas një lëvizjeje afatshkurtër me brez të ngushtë. Megjithatë, në barazinë ku hapet rruga e korrigjimit, duhet parë me vëmendje niveli 126.75, i cili u tregtua për herë të fundit më 18 prill. Një lëvizje nën 126.75 është 125.85 e ndjekur nga Fibonacci 38.2 për qind refuzim. Plogështia mund të vazhdojë deri në nivelin 125.00, që përshkohet nga vija.

Suporti126.75125.85125.00
Rezistenca128.65129.50130.35

Mallrat

XAUUSD

Në mungesë të të dhënave makro, të cilat do të krijojnë një lëvizje të konsiderueshme tregu në ekonomitë më të mëdha botërore, paraqitja e dollarit dhe yield-eve të obligacioneve vazhdojnë të jenë faktori kryesor në vështirësinë e gjetjes së kërkesës për ons ari. Në këndvështrimin e tij teknik, për sa kohë që niveli i vitit 1856 mbrohet më lart si rezistencë, metali i verdhë mund të zbërthehet në mbështetjen e vitit 1810 pas vitit 1826, me potencialin e shitjes që do të ruhet në kontratat e tij. Në kalimin në 1856, 1871 dhe 1885, rezistencat mund të ndiqen në rrugën e rimëkëmbjes.

Suporti182618101795
Rezistenca185618711885

USOIL

Rezervat e naftës janë në rënie në ekonominë më të madhe në botë. Sipas të dhënave të shpallura nga Administrata e Informacionit të Energjisë (EIA), në javën që përfundon më 14 maj në SHBA, stoqet shënuan rënien më të madhe në një muaj në nivelin 3.39 milionë, pavarësisht pritshmërive të tregjeve për një rritje prej 1.38 milionë. , shohim se shqetësimet nga ana e ofertës dominojnë çmimin. Nga ana tjetër, heqja e shtetrrethimit për popullsinë 12 milionëshe në Shangai, qyteti më i madh në Kinë, ka një kontribut nga ana e kërkesës. Në fakt, çmimi vazhdon të rritet në perspektivën e tij teknike në valën e tretë. Për sa kohë që linja e tifozëve Fibonacci 61.8% ruhet, momenti i rritjes në rajonin e 3-të mund të fokusohet në 110.85 i ndjekur nga rezistenca 113.30. Nëse Fibonacci është nën 61.8 përqind, diapazoni 103.00 – 100.30 mund të funksionojë si një zonë grumbullimi i fuqisë.

Suporti105.55103.00100.30
Rezistenca110.85113.30116.00

XAGUSD

Silver ruan reagimet nga niveli më i ulët i tij në 2 vjet më 13 maj në orën 20.45. Malli përfundoi tregtimin e djeshëm me një fitim mbi 2 për qind, i dha fund lëvizjes së kanalit zbritës dhe iu drejtua rrugës korrigjuese. Nëse rezistenca 22.25 mund të kapërcehet në nivelin e parë më lart, humbjet mund të kthehen deri në vijën e refuzimit të Fibonacci 38.2 përqind, e cila shënon nivelin 22.65 në 5 majin e kaluar. Në përmirësimet e mundshme, mund të ndiqen mbështetjet 21.50 dhe 21.15.

Suporti21.5021.1520.80
Rezistenca22.2522.6523.00

Treguesit

DAX40

Në procesverbalin e politikës monetare të Bankës Qendrore Evropiane (BQE) të datës 13-14 prill, anëtarët e saj vlerësuan se blerjet e tyre neto të aktiveve duhet të përfundojnë më herët se tremujori i tretë dhe mundësia e rritjes së normës së shpejti, ndërsa obligacionet 10-vjeçare gjermane u ngjit në nivelet 1.09 për qind, ndërkohë që vihet re dobësim i DAX40. Për sa kohë që niveli 14 320 mbrohet si rezistencë më lart, indeksi i presionit të shitjes, i cili do të jetë aktiv në kontratat e tij, mund të detyrojë një ulje në 13 670 pas 13 835. Nëse është mbi 14 325, 14 325 - 14 500 do të shërbejë si diapazon balancues.

Suporti13 83513 67013 510
Rezistenca14 16514 32514 500

SP500

Të dhënat e lëshuara nga FED ditën që lamë pas zbuluan se rritja e prodhimit në rajonin e Filadelfias është ngadalësuar ndjeshëm për shkak të ndikimit të luftës dhe kostove të larta. SP500, i cili aktualisht është nën presionin e rritjes agresive të normave të interesit që priten nga FED, vazhdoi të bjerë me shitjet në stoqet industriale pas të dhënave të Filadelfias. Në pikëpamjen teknike, është shumë e qartë se indeksi është shumë i varur nga lëvizja e kanalit zbritës. Nëse mbështetja e 3 860, e cila do të përcaktojë vazhdimin e lëvizjeve të shitjes më poshtë, mund të prishet, lëvizja e fundit e rënies mund të vazhdojë në 3 795, e cila do të jetë më e ulëta prej më shumë se 1 viti.

Suporti3 8603 7953 730
Rezistenca4 0004 0704 145

Cryptos

BTCUSD

Kur ministri rus i Industrisë dhe Tregtisë Manturov vuri në dukje se kriptovalutat mund të legalizoheshin në vend, Bitcoin u përball me reagime të kufizuara. Megjithatë, Bitcoin po përpiqet të gjejë kërkesë kundrejt dollarit, të shkaktuar nga rritjet agresive të normave të pritura nga Fed. 28 670 dhe 27 230 më poshtë janë zonat e para mbështetëse në kriptomonedhën kryesore, ku perspektiva do të mbetet në rënie nëse nuk kapërcehet rezistenca e mësipërme 32 980. Nëse është mbi 32 980, mund të ndiqet rezistenca 34 425.

Suporti28 67027 23025 800
Rezistenca31 49032 98034 425

A keni më shumë pyetje?

Programoni një telefonatë dhe merrni përgjigjet nga një prej agjentëve tanë.
Caktoni Një Telefonatë

Before you go, book a
free call with our agent

Ask all of your trading questions and get answers right away.